Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur: wspaniała rozrywka dla całej rodziny
W samym sercu Warmii i Mazur, w niewielkim Parczu kryje się ciekawa atrakcja dedykowana dla wszystkich bez względu na wiek. Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur to wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju miejsce, które pozwala zapoznać się z tym malowniczym regionem Polski i jego historią, a wszystko bez konieczności udawania się w długą, daleką podróż.
Pomysł na weekend: Mazurolandia
Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur stanowi część większej atrakcji, działającej pod nazwą Mazurolandia. Spora cześć oferowanych tam propozycji otwarta jest głównie w okresie wiosenno-letnim. W ramach Mazurolandii zwiedzić można pokoje zagadek, strefy zabaw, Polanę Legend i Baśni, Gród Rycerski, Ogród Hitlera, Muzeum Militariów i wiele, wiele więcej.
Mini wersje regionalnych zabytków, atrakcji i budowli
W parku z bliska zobaczyć można miniatury najbardziej znanych i popularnych zabytków, budynków oraz atrakcji całego regionu Warmii i Mazur. Wszystkie konstrukcje, które oddano nawet w najdrobniejszym szczególe, zachwycają precyzją wykonania i swoim urokliwym, niewielkim rozmiarem. Większość miniatur odwzorowuje swoje oryginały w skali 1:25, wyjątkiem jest zamek krzyżacki w Malborku, którego powierzchnia sięga 70 metrów kwadratowych, co czyni go największą z dostępnych tam mini wersji.
Zamek w Malborku i Wysoka Brama w Olsztynie
Co można zobaczyć wśród unikatowych miniatur zabytków z regionu? Zachwyca tam pomniejszona wersja wiatraka holenderskiego w Bęsi, twierdzy Boyen w Giżycku oraz wieży Bismarcka w Mrągowie. Na uwagę zasługują również mini pałace w Sztynorcie i w Drogoszach, zamek w Nidzicy i w Malborku (ten ostatni z podzamczem), śluza na Kanale Mazurskim w Leśniewie Górnym czy Wysoka Brama w Olsztynie.
Swoich miniatur doczekały się również obiektu kultu: bazylika w Świętej Lipce, kapliczka warmińska w Trękusach, cerkiew w Wojnowie oraz kościoły w Jerutkach, Spychowie czy Skorkwitach. Natomiast na amatorów ciekawostek historycznych czekają specjalne makiety ilustrujące nieudany zamach na Adolfa Hitlera oraz projekt Wilczego Szańca.
Można też zapoznać się z tym jak dawniej wyglądała wieś mazurska i tradycyjne chaty mazurskie. Wszystko to pozwoli lepiej poznać ten malowniczy zakątek Polski i jego bogate zaplecze historyczno-kulturalne.
Warto wiedzieć, że miejsce to działa w okresie zimowym wyłącznie w weekendy (soboty i niedziele) w godzinach od 11:00 do 18:00.
Dokładny adres:
Parcz 7/1 1 km za Wilczym Szańcem
11-400 Parcz