Pomysł na weekendową wycieczkę z Kętrzyna – Kanał Elbląski
Kanał Elbląski to jeden z najpiękniejszych zakątków w całej Polsce oraz skarb Warmii i Mazur. Ukazuje on tradycje żeglugowe w Polsce, stanowi nadal działający zabytek techniki, a rejs po nim to prawdziwa przygoda w unikatowej scenerii przyrody.
XIX-wieczny cud techniki
Kanał Elbląski to utworzony w latach 1844-1862 system przejść wodnych, która łączą różne jeziora Warmii i Mazur. Umożliwia on żeglugę na obszarze między jeziorem Szeląg Mały w Buńkach aż do Jeziora Drużno na Żuławach Wiślanych pod Elblągiem.
Celem kanału było efektywniejsze transportowanie drewna pomiędzy Prusami Wschodnimi a Bałtykiem. Jego projekt stworzył pruski inżynier – Georg Jacob Steenke. Sam kanał ma 84,2 km długości, ale łącznie ze wszystkimi jego odnogami liczba ta wzrasta do niemal 152 km dróg wodnych.
Pochylnia w Buczyńcu
Kanał Elbląski to również prawdziwie zmyślna, inżynierska robota. Jego twórcy stanęli przed nie lada wyzwaniem, kiedy okazało się, że poszczególne jeziora w regionie mają różne poziomy lustra wody. To sprawiło, że zmuszeni byli stworzyć skomplikowany system śluz i pochylni, transportujących statki i niwelujących różnice w wysokości.
Jedna z pochylni – zamontowana we wsi Buczyniec w latach 1844-1860 – nadal działa i stanowi fascynującą maszynerię, która pozwala przetransportować statek drogą lądową poprzez przetoczenie go po 550 metrach… trawy. Różnica wysokości między lustrami wody wynosi w tym punkcie 21,5 metra. Pochylnia w Buczyńcu to wspaniały przykład pruskiej hydrotechniki i słynna atrakcja turystyczna już od lat ‘30 XX wieku. Pochylnia Buczyniec to jedna z pięciu pochylni na Kanale Elbląskim.
Warto dodać, że w okolicy Pochylni w Buczyńcu znajduje się również Muzeum Kanału Elbląskiego, gdzie z bliska zobaczyć można cały proces budowy oraz działania pochylni, odkryć długą historię Kanału Elbląskiego, a także zajrzeć do maszynowni z kołem wodnym.
Rejs po Kanale Elbląskim
Sam proces przetaczania statku po trawie w Buczyńcu – za pomocą platform na szynach, koła wodnego i rurociągu – można nie tylko podziwiać, ale także wziąć w nim udział. Sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim trwa zawsze od maja do września. W tym roku rusza on 30 kwietnia 2022 roku.
Rejs po Kanale Elbląskim z finiszem na pochylni w Buczyńcu trwa około 3 godziny i kosztuje 70 zł (bilet normalny) oraz 60 zł (bilet ulgowy). Wyprawa nazywa się „Szlakiem Starych Pochylni”, odbywa się w jednostce „Bursztyn”, a organizuje go rodzinna firma Statkiem po trawie.
Super atrakcja, obowiązkowa jeżeli ktoś przebywa w naszych okolicach 🙂