Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 obchodzony przez ukraińską społeczność powiatu kętrzyńskiego
Na Ukrainie ostatnia sobota listopada jest dniem, w którym oddaje się hołd ofiarom Wielkiego Głodu z lat 1932-1933. To smutne wydarzenie historyczne nie zostało zapomniane również przez ukraińską społeczność mieszkającą na terenie powiatu kętrzyńskiego.
Tradycyjnie, wiele rodzin ukraińskich w ten sobotni wieczór zapalało świeczki w swoich domach. Następnie, w niedzielę 26 listopada, odbyły się modlitwy za dusze ofiar Wielkiego Głodu w kętrzyńskiej cerkwi greckokatolickiej.
Proboszcz cerkwi, ks. Igor Harasim, podczas kazania zwrócił uwagę, że Wielki Głód nie był przypadkiem, lecz zamierzonym działaniem ówczesnych władz sowieckich. Zdecydowały one świadomie skazać na śmierć z głodu miliony niewinnych ludzi dla osiągnięcia swoich politycznych celów. Ksiądz proboszcz podkreślił również, że zbrodnie na Ukraińcach nadal mają miejsce i są kontynuowane przez Putina – poprzez mordowanie dzieci, kobiet oraz bombardowania miast i wsi.
Po nabożeństwie miało miejsce wystąpienie artystyczne uczniów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania z Górowa Iławeckiego. Pod kierunkiem Aleksandry Bzdel i Maryny Rudyszyn zaprezentowali oni poezje i pieśni dedykowane pamięci ofiar Wielkiego Głodu.
Wdzięczność za poruszający występ młodych artystów oraz opiekunów wyraził przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor i nauczycielka języka ukraińskiego Ewa Kłek. A. Sydor podkreślił, że 90. rocznicę Wielkiego Głodu, który nazwał ludobójstwem narodu ukraińskiego, obchodzimy w tym roku. Wyraził również obawy o kontynuację tej zbrodni w dzisiejszych czasach, szczególnie w kontekście agresji zbrojnej ze strony Rosji na Ukrainę. Apelował o wsparcie dla rodaków na Ukrainie i sił zbrojnych tego kraju, zaznaczając, że to ważny moment w historii narodu ukraińskiego i jego państwowości.