Historia Wilczego Szańca
Z pewnością lokalizacja ta jest jednym z najbardziej znaczących punktów, jeśli chodzi o historię XX wieku. Ściśle związana z II Wojną Światową, przyciąga turystów. Wilczy Szaniec znajduje się zaledwie 8 km od Kętrzyna. Dystans ten można pokonać chociażby rowerem. Zwłaszcza, jeśli ktoś zdecyduje się na nocleg w mieście lub mieszka tutaj na stałe.
Wilczy Szaniec w Gierłożu
Czym był Wilczy Szaniec? W czasie II Wojny Światowej była to główna kwatera wojenna Adolfa Hitlera. Była to jednostka kontrolna, ale też sterująca. Właśnie tutaj osoby, które ówcześnie rządziły Niemcami, decydowały, jakie będą dalsze losy podbitych ziem.
Kwatera ulokowana jest w gęstym lesie. Co obecnie zwiększa jej atrakcyjność wizualną, jeśli chodzi o scenerię do zwiedzania. Łączna powierzchnia obiektu wynosi 2.5km2. Miejsce to było było świetnym punktem strategicznym. Z jednej strony las, za którym znajdują się także Wielkie Jeziora Mazurskie stanowił system naturalnym zabezpieczeń. Dodatkowo system fortyfikacji i twierdź sprawdzał się jako obiekty strażnicze. Trudno dostępny teren, zabezpieczony przez wojsko był miejscem idealnym na siedzibę dowodzenia głowy III Rzeszy.
Wilczy Szaniec – rozbudowany kompleks budynków
Na terenie kompleksu znajduje się ogromna liczba budynków, bo aż 200. Z tego 80 z nich to obiekty ceglano – murowane. Do pozostałych należą lotniska, budynki drewniane, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi. W czasie wojny Hitler spędził w tym miejscu około 850 dni. W tym trakcie odwiedzały go najważniejsze osoby, blisko związane z krajami sojuszniczymi III Rzeszy, w tym Mussolini.
Słynny zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu
To właśnie tutaj miał miejsce jeden z najbardziej tajemniczych zamachów na kanclerza ówczesnych Niemiec. Jego tajemniczość wiąże się przede wszystkim z faktem, że Hitlerowi ten atak udało się przeżyć. Akcja nosiła kryptonim „Walkiria”. Jej celem była usunięcie Hitlera z życia politycznego oraz przejęcie władzy. Zamach miał miejsce 20 lipca 44’. Został przeprowadzony przez oficerów Wermachtu. Bombę osobiście podłożył jego przywódca spiskowców – pułkownik Claus von Stauffenberg. Z nieznanych okoliczności Furer przeżył jednak wybuch bomby.
Po jej podłożeniu pułkownik natychmiast powrócił do Berlina, by tam stanąć na czele antyreżimowe puczu. Antynazistowski ruch oporu działał w Niemczech już przed wybuchem wojny. W 38’ roku planowano zamach na Hitlera. Chciano w ten sposób uniemożliwić najazd na Czechosłowację.
Od dążenia do władzy, aż do swojej śmierci Hitlera, zawiązano przynajmniej 42 spiski, których celem był zamach stanu i eliminacja jednej z najbardziej drastycznych postaci w nowoczesnej historii.
Wilczy Szaniec – odwiedź miejsce dowodzenia
Turyści mogą obecnie oglądać pozostałości po Wilczym Szańcu. Pomimo zniszczeń, kompleks w dalszym ciągu robi wrażenie. Coraz bardziej porośnięty przez roślinność, staje się reliktem tragicznej przeszłości nie tylko Europy, ale również Polski. Chociaż nie należy żyć przeszłością, nie można również całkowicie o niej zapomnieć, ponieważ człowiek uczy się na własnych błędach. Wyciąga też wnioski z minionych zdarzeń. Z pewnością tak szeroko zakrojone działania militarne, które miały miejsce w latach 39-45 ubiegłego wieku, w dalszym ciągu zmuszają do refleksji.