Historyczne atrakcje na terenie Kętrzyna
Kętrzyn i jego okolice obfitują w interesujące zabytki pochodzące z różnych epok, które doskonale ilustrują historię regionu, ale także całej Warmii i Mazur oraz Polski ogólnie. Oto miejsca, która warto odwiedzić podczas letniego urlopu lub weekendowej wycieczki w okolice Kętrzyna.
Bazylika św. Jerzego
Bazylika św. Jerzego to główny kościół w Kętrzynie, który prawa bazyliki uzyskał w 1997 roku. Budowla powstała w drugiej połowie XIV wieku jako część fortyfikacji zamkowej. Jego twórcy nadali mu funkcje obronne, co czyni go jednym z najbardziej unikatowych kościołów w kraju. Architektura bazyliki została zmodernizowana w 1500 roku po feralnym pożarze.
Wyróżnia ją nietypowa asymetria, efektowne kryształowe sklepienie autorstwa Matza z Gdańska oraz zabytkowe organy z 1721 roku wykonane przez Jana Mosengela z Królewca. Ze względu na jego obronne funkcje, w kościele nadal zobaczyć można dawne cele więzienne. Działa tam również niewielkie muzeum, a z kościelnej wieży roztacza się spektakularny widok na panoramę Kętrzyna i okolic.
Budynek loży masońskiej
Kętrzyn może również poszczycić się swoją masońską historią. Z polecenia Antoniego Brillowskiego w latach 1860-1864 w mieście powstał budynek loży masońskiej. Stał się on nową siedzibą założonego w dniu 9 października 1818 roku stowarzyszenia działającego pod nazwą „Drei Thore des Tempels” [tłum. Trzy Bramy Świątyni]. Wchodziło ono w skład Wielkiej Loży Narodowej Państwa Pruskiego i została rozwiązana w latach 30. XX wieku. Jednopiętrowy budynek zaprojektowano w stylu angielskiego neogotyku z czterema ośmiobocznymi wieżyczkami.
Po wojnie gmach zagospodarowały władze miasta – najpierw jako dom kultury oraz kino „Bajka”, a obecnie jako siedzibę Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego, filię Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kawiarnię.
Kompleks pałacowy w Drogoszach
Kompleks pałacowy w Drogoszach to efektowny barokowy dworek wraz z przestrzennym parkiem. Pałac w Drogoszach, czyli Schloss Dönhoffstädt powstał w XVI wieku z inicjatywy rodziny Rauterów. Niecałe dwa wieki później spłonął on od uderzenia piorunem. Kolejno wszedł on w ręce nowego właściciela – Bogusława Fryderyka Dönhoffa, a jego renesansowy projekt został zmieniony na barokowy.
Wokół pałacu wytyczono rozległy ogród również w stylu barokowym, który dekorowały nie tylko wielobarwne rośliny, ale i liczne rzeźby. Tereny zielone po latach przekształcono w park krajobrazowy i dobudowano budynki gospodarcze. Znalazło się tam również mauzoleum rodziny Dönhoff. Dziś to efektowne miejsce można swobodnie zwiedzać.
Zamek krzyżacki w Kętrzynie
Zamek został zaprojektowany w stylu gotyckim i został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku. Początkowo pełnił funkcję siedziby prokuratora Zakonu Krzyżackiego. Miał on również funkcje obronne i był włączony do murów miejskich. Kolejni właściciele, jak również pożary stopniowo zmieniały charakter budowli.
Po wojnie budynek odrestaurowano i przywrócono mu dawno wygląd. Obecnie mieści się tu Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz miejska biblioteka. Zamek można zwiedzać w ramach wizyty w muzeum.
Kościół św. Jana w Kętrzynie
Kościół św. Jana powstał jako kaplica, ale w XIX wieku przemianowano go na na świątynię ewangelicką. Na uwagę zasługuje zabytkowy dzwon z 1843 roku, który można znaleźć w kościele, XVIII-wieczne organy wykonane przez organmistrza Johanna Scherweita z Królewca, drewniane sklepienie oraz ołtarz główny z efektownymi malowidłami na drewnie – „Ostatnią wieczerzę”, „Ukrzyżowanie” i „Zmartwychwstanie”.