Jednodniowa wycieczka do Kętrzyna. Co zwiedzić?
Kętrzyn to malownicze miasto w województwie warmińsko-mazurskim, które położone jest w historycznych Prusach Dolnych. Choć to niewielki ośrodek miejski, to wiele oferuje. Zamek Krzyżacki czy dawna loża masońska – to tylko część atrakcji, które warto zobaczyć podczas jednodniowego wypadu do Kętrzyna.
Zamek Krzyżacki – wizytówka miasta
Gotycka budowla z drugiej połowy XIV wieku to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Kętrzyna. Sam zamek był wielokrotnie niszczony, a jego ostatnia odbudowa wraz z rekonstrukcjami miała miejsce w latach 1964-1966. Natomiast otaczający go mur, trzy baszty i brama wjazdowa przetrwały częściowo i niektóre ich oryginalne fragmenty nadal można zobaczyć z bliska.
Zamek można podziwiać z zewnątrz – z poziomu dziedzińca, ale również w jego wnętrzach na odwiedzających czekają ciekawe atrakcje. We wschodnim skrzydle mieści się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, w budynku działa również galeria Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski”, gdzie obejrzeć i zakupić można rękodzieło inspirowane typowo regionalnym wzornictwem.
W Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zobaczyć można wiele interesujących obiektów z przeszłości Rastenburga, czyli Kętrzyna oraz okolic dawnych Prus Wschodnich. Na uwagę zasługują epitafia i inne zabytki nagrobne, pamiątki po dawnej loży masońskiej, stare pocztówki i zdjęcia, przedmioty codziennego użytku oraz dzieła z porcelany, w tym słynne fajanse z Delftu.
Planujesz odwiedzić także inne zamki krzyżackie województwa warmińsko-mazurskiego? Świetną propozycję stanowią również obiekty w Szczytnie oraz Elblągu.
Obiekty kultu: Stara Synagoga i bazylika św. Jerzego
W najbliższych okolicach zamku krzyżackiego znajduje się zabytkowa synagoga. Jej wiek datuje się na rok 1853, a jeszcze do 1914 roku była ona wykorzystywana do celów obrządkowych.
Zaledwie kawałek dalej stoi Bazylika św. Jerzego. Kościół ten powstał w drugiej połowie XIV wieku, a dziś to najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach. Gotycka bazylika mniejsza nie stanowiła wyłącznie miejsca kultu, ale pełniła również funkcje obronne, stąd jej charakterystyczna, masywna zabudowa. Dziś to kościół ewangelicki, a w jego wnętrzach zachwyca sklepienie kryształowe, wielokolorowa ambona z 1594 roku oraz zabytkowe, XVIII-wieczne organy. Zwiedzający mogą również wejść na kościelną wieżę. Wspinaczkę po 170 stopniach zwieńcza taras widokowy, skąd roztacza się widok na panoramę miasta i okolic.
Bezpośrednio przy bazylice znaleźć można kolejny kościół ewangelicki, choć nieco mniejszy. Świątynia św. Jana powstała w 1480 roku. Początkowo była to kaplica cmentarna, którą na pewnym etapie rozbudowano.
Akcenty masońskie w Kętrzynie
Kętrzyn może się również pochwalić dawną siedzibą loży masońskiej. Loża Drei Thore des Tempels powstała w 1818 roku i wchodziła w skład Wielkiej Loży Narodowej Państwa Pruskiego. Prosty, jednopiętrowy budynek pełnił swoją funkcję do czasu rozwiązania lokalnej grupy wolnomularzy, a więc do lat 30. XX wieku. Dziś ten odrestaurowany obiekt mieści w sobie Stowarzyszenie im. Arno Holtza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego, centrum kultury, bibliotekę miejską oraz kawiarnię.
Ratusz i ławeczka Kętrzyńskiego
Zwiedzanie centrum Kętrzyna nie może obyć się bez zobaczenia charakterystycznej budowli ratusza. Budynek w stylu eklektycznym zwraca uwagę swoją rdzawą fasadą z czerwonej cegły, stylizowanym wejściem oraz jasnym, tynkowanym wykończeniem okien i bramy. Jego historia sięga roku 1886. Do 1997 roku gmach pełnił funkcję siedziby władz miasta, a następnie krótkotrwale działał tam Urząd Stanu Cywilnego oraz Punkt Informacji Turystycznej i Promocji. W 2014 roku budynek ratusza powrócił do swojej pierwotnej działalności.
Naprzeciwko ratusza znajduje się inna znacząca dla miasta atrakcja – ławeczka z rzeźbą Wojciecha Kętrzyńskiego, któremu Kętrzyn zawdzięcza swoją nazwę. W najbliższej okolicy ratusza znajduje się również neogotycki Kościół św. Katarzyny – pierwsza świątynia katolicka w mieście od czasów reformacji.