Najczęściej występujące problemy zdrowotne oczu – co warto o nich wiedzieć?
Wzrok jest jednym z głównych zmysłów człowieka, odbierającym większość bodźców zewnętrznych. Dobre widzenie pełni niezwykle ważną funkcję w naszym życiu. Ułatwia odnajdywanie się w przestrzeni, ma duże znaczenie w nawiązywaniu kontaktów i stanowi nieocenioną pomoc w wielu codziennych czynnościach. To dzięki niemu możemy cieszyć się pięknem natury, pracować czy rozwijać swoje pasje. Nie możemy jednak zapomnieć, że oczy to delikatnie zbudowany mechanizm, który – tak jak reszta organizmu – jest narażony na różnego rodzaju schorzenia. Jakie są najczęstsze dolegliwości oczu? Kiedy powinno się zgłosić do okulisty? Odpowiadamy!
Zaćma (katarakta)
Zaćma jest bardzo podstępną chorobą, która może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Na początku schorzenie rozwija się stopniowo, a pierwsze objawy często dają o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium. W miarę postępowania zaćma (zwana również kataraktą) prowadzi do zmniejszania przejrzystości soczewki, którą mamy w oku. Wśród objawów wyróżnia się m.in. stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, szybsze niż zwykle męczenie oczu, przymglone widzenie oraz zniekształcone lub podwójne widzenie. Niestety zaćmy nie da się zwalczyć farmakologicznie. Obecnie istnieje tylko jeden sposób na pozbycie się schorzenia – operacja, podczas której zmętniała soczewka jest wymieniana na nową.
Jaskra
Jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Choroba polega na stopniowym uszkodzeniu nerwu wzrokowego, co powoduje pogorszenie widzenia. Początkowe objawy jaskry to przede wszystkim silne bóle oczu i głowy, wrażenie halo (aureoli) wokół źródeł światła, zawężenie widzenia, światłowstręt i częste łzawienie oczu. W końcowym, zaawansowanym stadium choroby pole widzenia zacieśnia się tak, że pacjenci mają wrażenie patrzenia, jak „przez dziurkę od klucza”. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jaskry jest stosowanie kropli do oczu obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Im wcześniej zostanie zastosowana terapia, tym lepsze efekty przyniesie.
Stany zapalne, np. zapalenie spojówek
Bardzo często występującymi chorobami okulistycznymi są stany zapalne toczące się na powierzchni oczu. Najpowszechniejszym z tego typu problemów jest zapalenie spojówek, będące jednocześnie najczęstszą przyczyną zaczerwienienia oczu. Objawy towarzyszące zapaleniu spojówek to m.in. przekrwione oczy lub jedno oko, łzawienie, swędzenie, pieczenie, obecność wydzieliny, uczucie ciała obcego i wrażenie piasku pod powiekami. Przypadku infekcji, które mają łagodny przebieg, można łagodzić domowymi sposobami, stosując kilka razy dziennie chłodzące kompresy. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, najodpowiedniejsze będą krople do oczu lub maść z antybiotykiem, dostępne na receptę.
Retinopatia cukrzycowa
Niekiedy na rozwój schorzeń oczu mają wpływ inne choroby, z którymi mierzy się pacjent, na przykład cukrzyca. Powikłaniem przewlekłej cukrzycy, które powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka, jest retinopatia cukrzycowa: https://soczewkidlaciebie.pl/choroby-oczu/xeqq/retinopatia-cukrzycowa-objawy-przyczyny-i-leczenie.html. Schorzenie w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Widoczne oznaki występują najczęściej dopiero w zaawansowanym, patologicznym stadium choroby. Symptomy, mogące świadczyć o retinopatii cukrzycowej, to m.in. stopniowe pogorszenie ostrości wzroku, pojawianie się „mętów” w polu widzenia, słabsze widzenie w ciemności czy utrudnione widzenie w bardzo jasnych miejscach. W leczeniu retinopatii cukrzycowej stosuje się zarówno farmakoterapię, jak i laseroterapię.
Wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm
Wady wzroku, zwane również wadami refrakcji, wadami refrakcyjnymi czy refrakcyjnymi wadami oka, należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych naszych czasów. Z medycznego punktu widzenia wada refrakcji nie jest chorobą, lecz pewnym stanem, który ma wpływ na osłabienie jakości widzenia. Oczywiście refrakcyjne wady oka same w sobie nie stanowią takiego zagrożenia jak choroby oczu, jednakże nieleczone mogą być źródłem dużego dyskomfortu oraz poważnych problemów w codziennym funkcjonowaniu. Nawet błahe z pozoru problemy z widzeniem wymagają konsultacji specjalisty. Jeśli zatem zaobserwowałeś u siebie takie objawy jak: pogorszenie ostrości wzroku, problemy z czytaniem i pracą z bliska, rozmazywanie się obrazu z daleka czy częsty ból głowy, powinieneś zacząć od wizyty u okulisty lub optometrysty.