Spotkanie z funkcjonariuszami policji na lekcjach o przemocy domowej w Szkołach na Warmii i Mazurach
Przemoc jest pojmowana przez wiele osób jako działania wyłącznie o charakterze fizycznym, takie jak bicie, duszenie, popychanie czy szarpanie. Niemniej jednak, przemoc może objawiać się na wiele sposobów, nie tylko poprzez agresję fizyczną. Przemocowe traktowanie słabszych jednostek ma potencjał do wprowadzenia trwałych szkód psychicznych i kształtuje sposób, w którym ofiara sobie radzi w dorosłości. Każda forma przemocy jest destrukcyjna i o każdej z nich powinniśmy mówić bez ogródek!
W ramach „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”, funkcjonariusze z kętrzyńskiej policji spotkali się z uczniami siódmych klas w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie. Spotkania te miały miejsce w sali odpraw lokalnej jednostki policyjnej. Policjanci zaprezentowali młodzieży definicję przemocy, podkreślając, że jest to zjawisko niestety dość często występujące również w środowisku szkolnym.
Także podkreślono, że przemoc nie ogranicza się tylko do agresji fizycznej. Przemoc słowna również jest formą agresji, wyrażającą się poprzez obraźliwe teksty, zdjęcia, filmiki lub inne formy wyrazu skierowane wobec konkretnej osoby, zarówno na żywo jak i za pomocą mediów. Policjanci omówili także konsekwencje prawne i kary za stosowanie przemocy, zaznaczając, że jest to przestępstwo podlegające ściganiu prawnemu.
Podkreślono też, że tego rodzaju działania nie powinny być rozpatrywane jedynie przez pryzmat strachu przed konsekwencjami karnymi. Istotne są również konsekwencje moralne, wynikające z krzywdzenia innego człowieka. Takie zachowania mogą odcisnąć piętno na ofierze na całe jej życie.
W trakcie wizyty w jednostce policyjnej uczniowie mieli okazję zobaczyć, co się dzieje ze sprawcą przemocy po jego zatrzymaniu oraz jak wygląda jego transport do zakładu karnego.