Wyjątkowe miasto na mapie Polski
Ze świecą szukać tak pięknego miasta, jak Kętrzyn. To wyjątkowa lokalizacja na mapie Polski. Szereg zabytków miasto zawdzięcza wiekom jego istnienia. Przez ten czas wznoszono wiele budowli. Sakralnych, fortyfikacji, obiektów urzędowych, posiadłości. Wiele z nich do dzisiaj jest świetnym miejscem do tego, by poczuć smak historii i dowiedzieć się czegoś więcej o Kętrzynie.
Co miało wpływ na rozwój Kętrzyna?
Aby zrozumieć skąd tak zdumiewająca ilość zabytków w tym mieście, trzeba bliżej poznać jego historię. Jak wiadomo, Polska przez 123 trzy lata znajdowała się pod zaborami. Całkowicie zniknęła z mapy Europy. Była podzielona pomiędzy Prusy, Austro-Węgry oraz carską Rosję. Kętrzyn był pod zaborem Pruskim. Miasto należało do jednych z najbogatszych w całych Prusach.
Spora ilość zniszczeń po II Wojnie Światowej
Niestety, spora część perełek tego miasta uległa zniszczeniu. Działa wojenne, które pochłonęły całą Europę, mocno odbiły się na architekturze tego miasta. Ucierpiał także sektor przemysłowy, bardzo dobrze rozwinięty przed 39’. Miasto jednak, a przynajmniej jego poszczególne części, pamiętają jednak czasy zamierzchłe. Kraina ta dawniej nazywała się Barcją. W XVI wieku należała do Zakonu Krzyżackiego. Jednym z pierwszych elementów była drewniana strażnica. Była wykorzystywana do walki z Litwinami.
Kętrzyn kiedyś a dzisiaj
Kilkuset letnia historia Kętrzyna zbiega się w jego sercu z czasami współczesnymi. Obok przepięknych, brukowanych uliczek, zabytkowych obiektów, spotkać można nowoczesne budownictwo. Chociaż dawny klimat miasta już nie powróci, w dalszym ciągu tętni ono życiem. Dla turystów, tak samo z Warmii i Mazur, jak również całej Polski, powinien to być punkt obowiązkowy w trackie wakacyjnej podróży. Tutaj można odetchnąć świeżym powietrzem, rozkoszować się szumem wody. Wyjątkowa kuchnia rozpływa się w ustach, a architektura zaprasza do spacerów uliczkami.