Zamki krzyżackie na Mazurach odzyskują swoją dawną świetność dzięki działaniom samorządów
Na przestrzeni ostatnich lat, coraz więcej samorządów podejmuje inicjatywy zmierzające do renowacji i częściowego odbudowania starych zamków krzyżackich. To zjawisko można zaobserwować w różnych miejscowościach, jednak to Kętrzyn był pionierem tej trendu, kiedy kilka lat temu zdecydował się na gruntowną modernizację swojego zabytkowego zamku. Szczytno również podążyło tą ścieżką, odkrywając i odnawiając ruiny własnej twierdzy. Teraz Pisz również przymierza się do podjęcia podobnej inicjatywy.
Renowacja i rekonstrukcja zamków na Mazurach stała się popularna właśnie dzięki działań samorządu Kętrzyna. Tamtejszy zamek krzyżacki, choć został odbudowany tuż po II wojnie światowej, kilka lat temu przeszedł gruntowną modernizację, stając się przykładem tego, jak należy podejść do rekonstrukcji takich zabytków.
Zamek w Kętrzynie, zniszczony w 1945 roku przez armię czerwoną razem z miastem, został odbudowany w latach 1964-1966 dzięki staraniom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie oraz za pomocą środków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Proces odbudowy zdecydowanie poszedł jednak dalej niż tylko przywrócenie zamku do stanu sprzed zniszczeń – obejmował także jego modernizację. W drugiej połowie XVII wieku dokonano bowiem przekształcenia zamku, m.in. przez rozbiórkę górnej kondygnacji północnego skrzydła wraz z ozdobnymi gotyckimi szczytami, co doprowadziło do wyrównania wszystkich trzech skrzydeł.