Jesienny spadek energii – jak sobie z nim poradzić?
Jesień za oknem w pełnej okazałości. Oznacza to, iż obok pięknych barw, które są zaletą tej pory roku i powodem dla którego zwykło się mówić: „Polska, złota, jesień”, na trawie o poranku widać już szron.
Temperatura zbliża się do zera w godzinach nocnych i coraz częściej można odnieść wrażenie, że tak słoneczne dni należą do jednych z ostatnich w tym roku. Niebawem słońce i złote barwy ustąpią miejsca deszczom i szarudze. Możliwe, że również w tym roku, zima dopisze i będzie można ulepić bałwana, czy pojeździć na sankach i nartach. Jednak te, urocze chwile na świeżym powietrzu należą raczej do rzadkości.
Niedobór słońca, krótszy dzień i niższe temperatury odbijają się często negatywnym echem na samopoczuciu. Przede wszystkim, w ludzkim organizmie wzrasta produkcja melatoniny. Co to takiego? Nic innego, jak hormon snu. Przez jego większą ilość w ciele, często czujemy się ospali, apatyczni i mamy wyraźnie mniej energii do działania, niż zazwyczaj. Może to być dość uciążliwy stan, a nawet frustrujący. Dlatego przecież tak wiele osób w jesienne i zimowe wieczory nie myśli o niczym innym, jak ciepłej kawie, kocu i serialu lub książce. Jednak w ciągu dnia trzeba stawiać czoła codziennym wyzwaniom. Czy w jakiś sposób można poprawić sobie nastrój albo zwiększyć energię i chęć do działania.
Zdrowa dieta to podstawa
Jest jeszcze jeden powód, dla którego w okresie chłodnym czujemy się bardziej ospali. Chodzi o dietę i sposób stołowania się. W szczególności lato to okres, w którym na półkach sklepów znaleźć można dużą ilość świeżych owoców i warzyw. Dlatego też w kuchni częściej przygotowuje się lekkie posiłki. W jesieni i zimie natomiast na stołach spotkać można tłuste i ciężkostrawne dania. To również wpływa na samopoczucie. Trzeba pamiętać, iż organizm zużywa energię na proces trawienia. Jeśli danie jest ciężkostrawne, tak naprawdę potrzeba więcej energii, aby poszczególne związki rozbić na podstawowe składniki odżywcze, tak, by mogło zostać wchłonięte i przetworzone w energię.
Warto dlatego rozważyć odpowiednią dietę, która z jednej strony bogata będzie w witaminy, minerały, składniki budulcowe, z drugiej natomiast lekka i łatwa do przyswojenia przez organizm.
Odpowiednia suplementacja
Trzeba pamiętać, iż nasz organizm potrzebuje wielu, różnych elementów, by funkcjonować w sposób prawidłowy. Gorszy stan organizmu, niedobór witamin mogą odbić negatywnie także na samopoczuciu. Dlatego obok samej, zdrowej diety, warto uzupełnić codzienne posiłki odpowiednimi suplementami. Bardzo ważna jest witamina D. W trakcie okresów wiosennych i letnich, duża ilość słońca sprzyja jej produkcji. Jednak wraz z nastaniem jesieni dni stają się krótsze, a słońca brakuje coraz częściej. Dlatego w organizmie może powstać deficyt witaminy D, który prowadzi do gorszego samopoczucia.
Aktywności fizyczne na poprawę humoru
Chociaż jesienią trudniej zmobilizować się do ćwiczeń, nie zawsze trzeba wykonywać je na świeżym powietrzu (chociaż jest to najlepszy scenariusz). Jednak obiekty sportowe mają sporo do zaoferowania – kryte baseny, siłownie i bieżnie są świetnym miejscem do tego, aby móc tam poćwiczyć. Dzięki temu ogólne samopoczucie ulegnie poprawie.
Odpowiednia ilość snu
Warto także zadbać o dobry i zdrowy sen, a przede wszystkim jego optymalną ilość. Niedobór snu wpływa na problemy z koncentracją, ogólną ospałość, jak też rozdrażnienie. Być może warto skorzystać w ciągu dnia z drzemek. Wystarczy nawet 20 minut, aby zregenerować w dużej mierze siły przed wymagającym intelektualnie lub fizycznie zadaniem.