Poznaj piękno Warmii i Mazur w Mazurolandii
Mazurolandia to wspaniała, rodzinna atrakcja, która oferuje wiele różnych rozrywek. Jeśli szukasz pomysłów na kreatywne i wesołe odkrywanie Mazur, to koniecznie zajrzyj do tego miejsca! Mazurolandia pozwala w przystępny sposób poznać wyjątkowy urok Warmii i Mazur, a także historię i kulturę tego regionu.
Park Miniatur
Mazurolandii to park rozrywki składający z kilku stref tematycznych. Miejsce to działa od 2013 roku, jednak istniało ono już wcześniej – od 2009 roku, tylko wówczas funkcjonowało pod inną nazwą i posiadało w swoim portfolio ograniczoną ofertę rozrywkową. Regularnie organizowane są tam również imprezy plenerowe i wydarzenia kulturalne, np. regularnie powracająca Walkiria, czyli Mazurski Piknik Militarny.
Jedną z największych i najbardziej znanych atrakcji tego miejsca jest Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur. Można w nim zobaczyć odtworzone wiernie i z dbałością o szczegóły miniaturowe wersje rozpoznawalnych, charakterystycznych obiektów zlokalizowanych na całym obszarze Warmii i Mazur. Znalazły się wśród nich zabytki, budynki i atrakcje.
I tak, ustawiono tam mini pałac w Drogoszach, krzyżacki zamek w Nidzicy, Twierdzę Boyen w Giżycku, wieżę Bismarcka w Mrągowie, bazylikę w Świętej Lipce, kapliczkę warmińską w Trękusach, wiatrak holenderski w Bęsi, śluzę na Kanale Mazurskim, Wysoką Bramę w Olsztynie, cerkiew w Wojnowie oraz kościoły w Jerutkach, Spychowie czy Skorkwitach, a także słynny Wilczy Szaniec, czyli tajną kwaterę Hitlera w Gierłoży, a każda z nich odwzorowuje swój oryginał w skali 1:25. Wyjątkiem jest tylko mini zamek krzyżacki w Malborku, którego powierzchnia sięga 70 metrów kwadratowych, co czyni go największą z dostępnych tam miniatur.
Muzeum Militariów i skansen
Wśród kolejnych atrakcji Mazurolandii znalazło się Muzeum Militariów, gdzie podziwiać można zróżnicowaną ekspozycję broni z czasów II wojny światowej i późniejszych oraz makietę Wilczego Szańca. Muzeum Militariów posiada największy zbiór eksponatów z czasów II wojny światowej na Mazurach. Wśród eksponatów znalazły się zarówno autentyczne, zabytkowe modele broni, jak i wiernie odtworzone repliki. Jest to atrakcja dedykowana dla amatorów militariów, historii i szeroko pojętej wojskowości. Można tam znaleźć ciekawostki dotyczące przede wszystkim II wojny światowej, ale nie tylko. Znajduje się tam również model rakiety V1, stanowisko moździerzowe, działo KS-18 oraz miniaturowa rekonstrukcja historyczna wydarzeń tuż przed nieudanym zamachem na Hitlera, który zorganizował Claus von Stauffenberg. Oprócz militariów, podziwiać tam również przedmioty codziennego użytku z czasów II wojny światowej, np. lekarstwa, kosmetyki, gazety, mapy czy aparaty fotograficzne. Przy muzeum działa również przymierzalnia strojów historycznych, gdzie można ubrać się w repliki mundurów żołnierzy różnych armii z czasów II wojny światowej.
Tuż przy muzeum działa także poligon– Poligon Strefa Militarna, a także Strzelnica Militarna ASG, gdzie można spróbować swoich sił w strzelaniu do celu z replik broni z okresu II wojny światowej, np. z niemieckiego Mausera 98 k, radzieckiego Kałasznikowa czy amerykańskiego Thompsona. Poligon stanowi doskonałą lokalizację imprez grupowych, można tam np. zagrać w paintball czy przejechać się transporterem opancerzonym Skot czy Volkswagenem 181 – tzw. „Kurierwagenem”.
Mazurolandia pozwala również odkryć, jak dawniej wyglądała wieś mazurska i tradycyjne, XIX-wieczne chaty warmińskie i mazurskie (zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz), dzięki przygotowanemu tam skansenowi.
Atrakcje dla dzieci
W Mazurolandii nie zabrakło również oferty dedykowanej specjalnie dla najmłodszych. Dla dzieci przygotowano tam różne sale zabaw, wioskę św. Mikołaja i Park Zabaw, w którym działa kolejka elektryczna, basen z piłeczkami, trampolina, tor przeszkód, dmuchana zjeżdżalnia i huśtawki.
Natomiast w Pracowni Ceramicznej prowadzone są warsztaty ceramiczne na kole garncarskim, które przeznaczone są dla dzieci i dorosłych.
Atrakcje historyczne
W ramach Mazurolandii zwiedzić można również Polanę Legend i Baśni oraz Ogród Hitlera, czyli pozostałości oranżerii i ogrodu warzywnego przy kwaterze III Rzeszy w Gierłoży. Na amatorów epoki średniowiecza czeka zaaranżowany tam Gród Rycerski i strzelnica rycerska, a także przymierzalnia strojów historycznych, która daje wgląd w modę dawną – można tam przymierzyć m. in. zbroję rycerską czy kolczugę. Na uwagę zasługuję również stała wystawa w tematyce piłkarskiej – „Euro 2012 w miniaturze” oraz słynny Wilczy Szaniec, czyli kwatera wojenna Hitlera, o której więcej można przeczytać tutaj.
Na miejscu działa również kawiarnia – Park Cafe ze strefą piknikową, gdzie serwowane są dania i przekąski regionalnej kuchni mazurskiej. Można również się rozerwać w pokoju zagadek Loch Zychfryda. Warto na bieżąco sprawdzać ofertę Mazurolandii, gdyż niemal co sezon jest ona rozszerzana.
Cennik i godziny otwarcia
Warto dodać, że większość oferowanych w Mazurolandii atrakcji czynna jest głównie w okresie wiosenno-letnim. To więc zdecydowanie najlepszy czas, by wybrać się do parku rozrywki.
Godziny otwarcia w sezonie 2022:
kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień: codziennie od 10:00 do 18:00
wrzesień: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 17:00
październik: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16:00
listopad-grudzień
Wioska świętego Mikołaja czynna tylko w okresie od 23 listopada do 23 grudnia
Cennik 2022:
Bilet normalny: 18 zł
Bilet ulgowy: 15 zł
Dzieci do 2 roku życia wchodzą bezpłatnie.
Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia przewodnika oraz rowerów, a także zarezerwowania imprezy przy ognisku. Parking przy Mazurolandii jest bezpłatny.
Dokładny adres:
Parcz 7/1
11-400 Gierłoż