Wilkasy pod Kętrzynem: idealny kierunek na urlop
Wilkasy to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Mazurach. Znajduje się ona około 30 kilometrów pod Kętrzynem. To miejsce idealne przede wszystkim dla amatorów wodnej rozrywki, ale także wycieczek pieszych i rowerowych.
Raj sportów wodnych
Wilkasy to miejsce, które przede wszystkim spodoba się amatorom wodnej rozrywki wszelkiego typu, np. żeglarstwa czy kajakarstwa, gdyż położone jest pomiędzy kilkoma dużymi jeziorami. Są to: Niegocin, Tajty, Wilkasy Małe i Wilkasy Duże. Pierwsze z nich to trzecie pod względem wielkości jezioro w całej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Można tam również znaleźć słynną wioskę surferów, do której kierują się wszyscy amatorzy tego wodnego sportu z całego kraju. Nad wodą można się również opalać na jednej z wielu dostępnych tam plaż. Przy większości jezior zobaczyć można również mariny i przystanie dla żaglówek – w samych Wilkasach działa np. Port Nautica Marina.
Nie bez powodu okolice te posiadają więc rozbudowaną bazę noclegową różnego typu: od eleganckich hoteli, po kwatery prywatne, a także duże kompleksy wypoczynkowe z mnóstwem atrakcji, które działają niezmiennie już od kilku dekad. Miejsce to obfituje również w wypożyczalnie sprzętu do różnych sportów i aktywności fizycznych, przede wszystkim wodnych.
Malownicze trasy rowerowe
Wilkasy to także doskonała destynacja, by wybrać się na wycieczkę rowerową. W okolicy wytyczono kilka niezwykle malowniczych tras. Znajduje się tam np. Żółty szlak rowerowy o długości 44 kilometrów, który mija Giżycko, Sulimy, Pieczonki, Kruklanki, Jeziorowskie, Jasieniec, Przerwanki, Pozezdrze, Pieczarki i Świdry.
Wytyczono tam również Brązowy szlak rowerowy. Jest to trasa pętelkowa z punktem startowym i końcowym w Giżycku. Jest to wymagająca trasa o długości 66 km. Po drodze podziwiać można m. in. ruiny wiatraka w Grądzikim, mija się również takie miejscowości, jak Pieczonki, Kruklanki, Lipowo czy Wydminy.
Na uwagę zasługuje również niezwykle malowniczy Szlak Błękitna Wstęga Jezior. Trasa rozpoczyna się i kończy w Giżycku, a jej długość wynosi ponad 79 km, rekomenduje się więc rozłożone jej na kilka dni. Po drodze mija się piękne mazurskie jeziora oraz różne zabytki historyczne i atrakcje przyrodnicze.
Zabytki historyczne
Wilkasy to także lokalizacja eventów, festiwali muzycznych, koncertów oraz innych imprez plenerowych. To nie koniec zaaranżowanych tam atrakcji – przy jeziorze Tajty działa park linowy, w wielu miejscach można również skorzystać z oferty stadnin konnych.
W Wilkasach można również wybrać się na piesze wycieczki z odkrywaniem historii. Miejscem godnym uwagi jest wzgórze św. Brunona, położone nad jeziorem Niegocin, gdzie znajduje się ponad 100-letni żeliwny krzyż. Upamiętnia on postać św. Brunona z Kwerfurtu i jego męczeńską śmierć. Podobno krzyż wyznacza miejsce, w którym miał on umrzeć, jednak nie zostało to potwierdzone. Na wzgórze można dostać się wytyczonym szlakiem do pieszych wycieczek o długości 5 km. Jest on oznaczony kolorem czarnym.
W okolicy znajdują się również zamki, np. pochodzący z XVI-wieku Zamek Krzyżacki w Węgorzewie oraz XIV-wieczny Zamek Krzyżacki w Giżycku. Warto zobaczyć również innowacyjny Kanał Łuczański, który łączy Jeziora Kisajno i Niegocin. Jest to most obrotowy, który powstał w 1889 roku, a dziś stanowi ciekawy zabytek techniki. Jest to unikatowa konstrukcja – jedyna taka w całej Polsce i jeden z niewielu przykładów w całej Europie. W czasie wojny most zniszczono, jednak w latach powojennych odbudowano go i zrekonstruowano jego mechanizm otwierania.
Inną ciekawą i jedyną w swoim rodzaju budowlę można również znaleźć w Giżycku. Mowa o Twierdzy Boyen, czyli zabytkowej fortyfikacji w kształcie gwiazdy. Więcej o tym miejscu można przeczytać tutaj. Amatorzy historii mogą również zajrzeć do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, gdzie zgromadzono eksponaty pochodzące z dawnych chat mazurskich. Na powietrzu działa tam również skansen.