Rewolucyjne reformy w powiatowym systemie szpitalnictwa: plan naprawczy Ministerstwa Zdrowia
W sektorze ochrony zdrowia, a konkretnie w systemie szpitalnictwa powiatowego, nadchodzą istotne przemiany. Kierujący tym obszarem resort zdrowia jest w trakcie finalizowania programu naprawczego mającego na celu przeciwdziałanie finansowym problemom szpitali. Projekt tego programu jest obecnie prezentowany na forum regionalnym.
Spotkanie konwentu starostów odbyło się w budynku urzędu wojewódzkiego w Olsztynie. W toku tego zgromadzenia starostowie mieli okazję zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami, które mają wpływ na sposób finansowania i zarządzania szpitalami powiatowymi. Wyraźnie niepokoi zjawisko rosnącego zadłużenia tych placówek oraz dynamika tego procesu. Nie brakuje szpitali, którym zabrakło środków na pokrycie podstawowych wydatków, takich jak rachunki za prąd. Jak podkreślał Mateusz Szauer, zastępca wojewody warmińsko-mazurskiego, w tym regionie panuje ogólne zrozumienie sytuacji i gotowość do współpracy.
Planowane zmiany przedstawił Andrzej Zakrzewski, pełniący funkcję dyrektora NFZ w Olsztynie. Wyjaśniał, że konieczność wprowadzenia reform wynika nie tylko z potrzeby restrukturyzacji szpitali, ale również ze zmian zachodzących w społeczeństwie. Jako ilustrację przywołał redukcją liczby porodów na terenie Warmii i Mazur o 4 tysiące w ciągu ostatnich czterech lat, co stanowi spadek o 30 procent. Z ostatnio przeprowadzonego spisu ludności wynika również, że populacja regionu zmniejszyła się o 80 tysięcy.
Prognozy demograficzne na rok 2050 wskazują, że liczba mieszkańców regionu nie wyniesie 1,3 miliona, a jedynie milion. Musimy być na to odpowiednio przygotowani.