Zakaz poruszania się po lasach województwa warmińsko-mazurskiego z powodu nawałnicowych zniszczeń
Do końca lipca 2020 roku, leśnictwa Mendryna, Graszk i Gaj, znajdujące się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego postanowiły wprowadzić ograniczenie dostępu do lasów. Według informacji przekazanych przez Nadleśnictwo Olsztyn, zakaz ten został nałożony z powodu zniszczeń, które powstały na skutek niedawnej nawałnicy.
Nadleśnictwo uzasadnia ten krok koniecznością eliminacji ryzyka wypadków. W komunikacie czytamy, że „poskręcane, zawieszone i połamane konary oraz całe drzewa stanowią niebezpieczeństwo dla każdej osoby”. Pracownicy leśnictw stają obecnie przed monumentalnym zadaniem usunięcia powalonych i połamanych drzew i odblokowania dróg. Apelują oni do wszystkich o zachowanie ostrożności, rozsądku oraz respektowanie wprowadzonego ograniczenia.
Powiadomienie ma obowiązywać do 31 lipca tego roku na terenach leśnictw Mendryna, Graszk i Gaj, które są popularne wśród turystów i grzybiarzy. Są one położone w okolicach Purdy i Marcinkowa (pow. olsztyński), niedaleko jezior Serwent i Kośno. Mandat za nieprzestrzeganie tej decyzji wynosi 500 złotych.
W ostatnim czasie fronty burzowe przetoczyły się przez województwo warmińsko-mazurskie. W ciągu tylko dwóch dni – czwartku i piątku, strażacy musieli interweniować aż 546 razy, usuwając skutki nawałnic. W tych działaniach udział brało 600 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz 2500 ochotników.
Najbardziej dotkliwe szkody po burzach odnotowano w powiatach kętrzyńskim i olsztyńskim, zwłaszcza w gminie Purda. To właśnie tam nawałnica przewróciła wiele drzew na domki letniskowe w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Serwent.