Ważne przypomnienie dla rowerzystów: przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to klucz do bezpiecznej jazdy
Rowerzysta, podobnie jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego, nie tylko posiada określone prawa, ale także obowiązki. Celem powinno być zawsze dbanie o swoje bezpieczeństwo, nie zapominając jednak o innych użytkownikach dróg. Przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu rowerowego powinieneś odświeżyć swoją wiedzę na temat obowiązujących przepisów ruchu drogowego i upewnić się, że stan techniczny Twojego pojazdu jest w pełni sprawny.
Mało kto po zdaniu egzaminu na kartę rowerową czy prawo jazdy regularnie wraca do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Często zdarza się, że po uzyskaniu uprawnień, wielu z nas zapomina o potrzebie aktualizacji swojej wiedzy na temat przepisów. Tymczasem przepisy są ciągle aktualizowane i dostosowywane do zmieniających się warunków panujących na drogach. Widać gołym okiem, że natężenie ruchu kołowego wzrasta – coraz częściej na naszych drogach pojawiają się nowe typy pojazdów, takie jak hulajnogi elektryczne czy urządzenia transportu osobistego. Każdy uczestnik ruchu drogowego, niezależnie od rodzaju pojazdu, ma prawo do swojego miejsca na drodze. Aby wiedzieć, gdzie to miejsce się znajduje, należy być na bieżąco z obowiązującymi przepisami.
Zanim oficjalnie rozpoczniemy sezon rowerowy, warto przypomnieć sobie kilka kluczowych przepisów…
ROWERZYŚSTÓW OBOWIĄZUJE korzystanie z wyznaczonych dróg dla rowerów, dróg dla pieszych i rowerów lub pasów ruchu dla rowerów, jeśli są one przeznaczone dla kierunku, w którym rowerzysta się porusza lub zamierza skręcić.
Jeśli brakuje wyznaczonych dróg dla rowerów, dróg dla pieszych i rowerów oraz pasów ruchu dla rowerów, ROWERZYŚTA ZOBOWIĄZANY jest do poruszania się po jezdni lub poboczu.
Korzystanie z drogi dla pieszych przez rowerzystę jest możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach, takich jak: opieka nad dzieckiem do lat 10 jadącym na rowerze; szerokość chodnika przy drodze o dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h wynosząca co najmniej 2 m i brak wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów; oraz niekorzystne warunki pogodowe, takie jak śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa rowerzysty na jezdni.