Zamek Reszel pod Kętrzynem: galeria sztuki, restauracja i hotel
Dawniej zamek biskupi, dziś elegancka restauracja, innowacyjny hotel oraz galeria sztuki współczesnej – zamek Reszel ma długą i bogatą historię. Miejsce to można znaleźć około 20 kilometrów pod Kętrzynem.
Historia zamku Reszel
Zamek w Reszlu nad brzegiem rzeki Sajny to jedna z ukrytych perełek Warmii i Mazur. Historia tej warowni sięga 1350 roku, jednak finalnie jej budowę zakończono pięć dekad później. Miejsce to wielokrotnie oblegano, a w efekcie przechodziło ono z rąk do rąk, by w końcu zacząć funkcjonować jako zamek biskupi, w którym przebywali różni biskupi warmińscy, czego inicjatorem był Andrzej Batory – bratanek króla Stefana Batorego.
W XIX wieku zaaranżowano w nim więzienie, a po II wojnie światowej – w 1958 roku zamek został przejęty przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Wtedy też całość zaczęto gruntownie przebudowywać i z czasem przemianowano na galerię sztuki wraz z domem pracy twórczej. Po kolejnej renowacji w 2001 roku miejsce to zaczęło również funkcjonować jako hotel z restauracją i barem.
Galeria Sztuki Zamek
Galeria Sztuki Współczesnej „Zamek” w Reszlu stanowi lokalną filię olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur. Miejsce to czynne jest przez cały rok, jednak w okresie od 1 maja do 30 września można je odwiedzać od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 17:00. W pozostałym okresie, tj. od 1 października do 30 kwietnia muzeum pozostaje czynne w godzinach od 9:00 do 16:00. Wejściówki do galerii kosztują 6 zł (bilet normalny) oraz 4 zł (bilet ulgowy).
Miejsce to organizuje cyklicznie powracającą imprezę „Dni Sztuki”, w której biorą udział głównie twórcy z Polski i Niemiec, reprezentujący różne dziedziny sztuki.
Innowacyjny hotel i restauracja slow food
Zamek Reszel z powodzeniem funkcjonuje współcześnie jako hotel wraz z przyhotelową restauracją i barem. To, co zdecydowanie wyróżnia to miejsce to jego autentyczny charakter: zarówno wystroju wnętrz, jak i serwowanych dań.
Restauracja oferuje 60 miejsc i przytulną atmosferę. W tamtejszym menu znaleźć można tradycyjne smaki i potrawy regionalne, które przygotowywane są w duchu slow food. Oznacza to, że dania są nie tylko w pełni preparowane na miejscu, ale dodatkowo bazują na autorskich przepisach i sezonowych składnikach, co czyni menu unikatowym, ale i zmiennym, gdyż jest ono uzależnione od dostępności składników. Restauracja w Zamku Reszel jest członkiem stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.
Ofertę noclegową Zamku Reszel wyróżnia autentyczna, gotycka surowość połączona ze współczesnymi wygodami. Przestronne pokoje o różnych typach zachwycają unikatowym charakterem ceglanych ścian, zapewniającym efekt loftu oraz artystycznymi meblami wykonanymi ręcznie na zamówienie przez rzeźbiarza Bolesława Marschalla. Goście spacerujący po hotelu mogą podziwiać również gotyckie sklepienia i malowniczy dziedziniec zamku, który prowadzi do restauracji.
Warto skorzystać nie tylko z podstawowej oferty noclegowej hotelu, ale również z tematycznych pakietów pobytowych, np. dedykowanych dla par.
Zwiedzanie Zamku Reszel
Cześć przestrzeni zamku udostępniono również do zwiedzania. Odwiedzający zobaczyć mogą Salę Rycerską, gdzie zgromadzono różne eksponaty, np. zbroje, broń białą czy broń palną, podziemne lochy, wieżę widokową i dziedziniec. Możliwe jest również zwiedzanie z przewodnikiem.
W Zamku Reszel mieści się również Wystawa Narzędzi Tortur, na której podziwiać można 50 mrożących krew w żyłach urządzeń, takich jak „Fotel Czarownicy”, „Żelazna Dziewica”, „Kołyska Judasza” czy „Tortura Wody”. Warto dodać, że 21 sierpnia 1811 roku w Reszlu na płonącym stosie zginęła ostatnia w całej Europie kobieta oskarżona o czary.
Dokładny adres:
Podzamcze 3,
11-440 Reszel