Twierdza Boyen: wyjątkowa atrakcja pod Kętrzynem
Twierdza Boyen to największy zabytek na Mazurach i wspaniała atrakcja całego regionu. Miejsce to znajduje się około 30 kilometrów od Kętrzyna i zdecydowanie zasługuje na odwiedziny.
Historia Twierdzy Boyen
Twierdza Boyen to największy zabytek na Mazurach. Jest to obiekt o wartości strategicznej, któremu nadano kształt gwiazdy z czterema bramami wjazdowymi. Miejsce to zlokalizowane jest w zachodniej części Giżycka, pomiędzy dwoma dużymi jeziorami – Kisajno i Niegocin. Twierdza powstała w latach 1843–1855 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. Docelowo miała pomieścić nawet 3000 żołnierzy i bronić dostępu do Prus od wschodu. Jej nazwa odnosiła się do uznanego feldmarszałka Armi Pruskiej – Hermanna Ludwiga Leopolda Gottlieba von Boyena.
W okresie drugiej wojny światowej w twierdzy mieścił się ośrodek Abwehry, a od 1945 roku fortyfikacją zaczęło zarządzać Wojsko Polskie. Lata ‘50 to próby zagospodarowania budynków fortyfikacji – jednak bez powodzenia. Finalnie w 1994 roku Twierdza Boyen została przemianowana na atrakcję turystyczną, którą zarządza Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen.
Zwiedzanie Twierdzy Boyen
Zwiedzanie Twierdzy Boyen odbywa się kilkoma wytyczonymi szlakami, które wyraźnie zaznaczono na całym terenie obejmującym fortyfikację. Warto dodać, że w sezonie zimowym rekomendowane jest wybranie się na wycieczkę bezpiecznym szlakiem niebieskim. Szlaki czerwony i zielony to natomiast bardziej wymagające trasy, które zdecydowanie lepiej zwiedzić w sezonie wiosenno-letnim. Na miejscu istnieje również możliwość wynajęcia przewodnika, który oprowadzi po całym terenie i podzieli się ciekawostkami na jego temat.
Twierdzę można również zwiedzać od środka. W jednym z budynków koszarów, zaraz przy Bramie Giżyckiej znajduje się schronisko młodzieżowe. Otwarto tam również restaurację – Tawernę Boyen. Działa tam również Galeria w Koszarowcu nr 1, gdzie zgromadzono dużą makietę Twierdzy Boyen, mundury żołnierzy rosyjskich i pruskich z okresu I wojny światowej, różne przedmioty związane z historią Giżycka oraz eksponaty rękodzielnicze, np. gobeliny.
Na uwagę zasługuje również Warsztat Zbrojmistrza, gdzie działa stała wystawa przedstawiająca wyposażenie dawnej kuźni kowalskiej i inne ekspozycje czasowe oraz Stajnia z Wozownią, gdzie umieszczono eksponaty zabytkowych pojazdów konnych i różnych akcesoriów związanych z tym środkiem transportu. Z kolei Laboratorium Prochowe prezentuje różnorodną broń dawną.
Wydarzenia i eventy kulturalne
Twierdza w Giżycku to również lokalizacja wielu różnych eventów, np. rekonstrukcji historycznych organizowanych przez GRH 147 Pułku Piechoty „Gwardia Twierdzy Boyen”, zlotów motocyklowych i pojazdów zabytkowych, koncertów czy stand-upów (miejsce dla nich zapewnia Amfiteatr o powierzchni 1 hektara), prelekcji czy wystaw odbywających się w ramach cyklu wydarzenia artystycznego: „Kuźnia rzemiosła i sztuki Twierdzy Boyen”.
Cennik i godziny otwarcia Twierdzy Boyen
Sezon letni (1 kwietnia-31 października)
Bilet normalny: 15 zł
Bilet ulgowy: 10 zł
Dzieci do 7 roku życia: wejście bezpłatne
Bilet grupowy (20 osób+): 8/12 zł (ulgowy/normalny)
Sezon zimowy (1 listopada-31 marca)
Bilet normalny: 10 zł
Bilet ulgowy: 8 zł
Dzieci do 7 roku życia: wejście bezpłatne
Bilet grupowy (20 osób+): 8/12 zł (ulgowy/normalny)
Godziny otwarcia:
listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec: 9:00-15:00
kwiecień i październik: 9:00-16:00
maj i wrzesień: 9:00-17:00
czerwiec: 9:00-18:00
lipiec i sierpień: 9:00-19:00
Dokładny adres:
Twierdza Boyen
ul. Turystyczna 1,
11-500 Giżycko