Zanurz się w historii
Aby zobaczyć coś nowego, niekoniecznie trzeba pokonywać wiele kilometrów. A czas wakacyjnych urlopów odpoczynku od szkoły i ciepłych weekendów motywuje do działania. Przyjrzyj się własnemu otoczeniu i zobacz to, co dla odwiedzających jest wizytówką Kętrzyna.
Wieki walk i obrony
Dzisiejszy Kętrzyn mieścił się w punkcie obrony państwa pruskiego przed litwinami. Sprawiało to, że w tej okolicy stawiano często niszczone zabudowania obronne. Stąd też pochodzi pierwsza informacja o miejscowości. Rastenburg było oznaczeniem drewnianej strażnicy przy osadzie Rast. Najprawdopodobniej było to miejsce ustawienia późniejszego okazałego zamku krzyżackiego w 1374 roku.
Pierwotnie gotycki, zamek przez lata zmieniał swój charakter ze względu na pełnione funkcje. Przystosowywano go do zamieszkania, jako miejsce na biura, a nawet schron przeciwlotniczy. Choć nie ucierpiał znacząco w trakcie wojny, po zajęciu miasta przez wojska radzieckie w 1945 roku, doszczętnie go spalono.
Obmurowanie
Stopniowe zaludnianie miasta w okresie krzyżackiej potęgi sprawiło, że konieczna była budowa murów wokół tzw. Nowego Miasta. Mieściła się tutaj m.in. piekarnia, młyn oraz niezbędna w tamtym czasie słodownia i browar. Nie zabrakło przetwórni mięsa i przydatnego więzienia. Oprócz zamku ówczesnego miasta broniły także baszty i Kościół św. Jerzego. Tuż obok niego można obecnie zobaczyć najlepiej zachowany fragment fortyfikacji.
Potęga w czerwieni
Ciężko współcześnie mówić o świetności zamku, ale dzięki usilnym staraniom o odbudowę budowli wciąż widać jego potęgę. Murowane zabudowania przeszły kompleksową rekonstrukcję. Pragnienie ponownego nadania zamkowi gotyckiej formy spełniło się dzięki spadzistym dachom, a trzeba pamiętać, że projekt opierał się jedynie na rysunkach sprzed ponad 100 lat.
Symboliczna wartość
To, co niegdyś broniło mieszkańców przed najazdami, dziś stało się symbolem Kętrzyna. Choć wiele osób myśląc o zamku Krzyżaków, w pierwszej kolejności wskazuje na Malbork, ten kętrzyński nie zostaje w tyle. Obecnie mieści się tu Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego i Miejska Biblioteka Publiczna. Ikoniczna atrakcja turystyczna łączy więc w sobie wszystko, co wpłynęło na dzieje Kętrzyna — pruskie walki o terytorium, późniejszego patrona oraz aktualną popularyzację kultury.